Достапни линкови

logo-print

Нимиц одби да даде изјава по средбата со Милошоски


Медијаторот Метју Нимиц по денешната попладневна средба со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски рече дека утре ќе даде изјава за медиумите. „Нема да дадам никаква изјава до утре. Со министерот имавме многу добар и долг разговор. Ќе зборувам утре, а не денеска“ истакна Нимиц, одговарајќи на новинарско прашање дали дошол во Македонија со нов предлог. Според агендата, посредникот за македонско грчкиот спор околу името кој допатува денеска во Скопје, утре ќе има одделни средби со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Никола Груевски. Нимиц потоа заминува за Атина каде ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија Дора Бакојани и со преговарачот Адамантиос Василакис.
XS
SM
MD
LG