Достапни линкови

logo-print

Ирак не сака да се гради вештачко езеро во Турција


Ирачките власти ги повикaа европските инвеститори да не го поддржуваат проектот за акумулирање на вештачко езеро во Југоисточна Турција, поради тоа што уште повеќе ќе се влоши ситуацијата со недостиг на вода во Ирак. Турција претходно соопшти дека ќе ја продолжи работата на проектот за вештачкото есеро Елсу на реката Тигар, инвестиција вредна 1,2 милијарди евра. Градежните работи беа прекинати пред шест месеци од страна на меѓународниот консорциум предводен од Австрија, Швајцарија и Германија поради проблеми со банкарските гаранции.
XS
SM
MD
LG