Достапни линкови

logo-print

Зголемен бројот на настрадани во поплавите во Кина


Бројот на настрадани во поплавите во Кина се зголеми на 15 лица, објави новинската агенција „Зиуана“. До сега 500.000 кинези се евакуирани од централниот и јужниот дел на земјата. Обилните дождови предизвикаа поплави кои уништија 3600 домови и оштетија 103,400 хектари земјоделски поседи. Нивото на водата во областа Ронгшуи се искачило на два метри над земја
XS
SM
MD
LG