Достапни линкови

logo-print

Британските власти бараат ослободување на приведениот иранец


Британските власти побараа ослободување на еден вработен во британската амбасада во Иран кој се соочува со обвинениа за загрозување на националната безбедност. Притрворениот иранец е шеф на одделот за политичка аналитика во британската амбасада и беше уапсен заедно со уште осум други вработени кои подоцна беа ослободени. Британскиот Секретар за надворешни работи Дејвид Милбанд во изјава за Би-Би-Си рече дека допрва ќе почне разговори со иранските власти за ослободување на притворениот.
XS
SM
MD
LG