Достапни линкови

logo-print

Франција го поддржува влезот на земјите од Западен Балкан во ЕУ


Францускиот претседател Никола Саркози по денешните разговори во Стокхолм со премиерот на Шведска Фредерик Рајнфелд изјави дека немало промени во неговата позиција во однос на членството на Турција во Европската унија, но оти го поддржува влезот на земјите од Западен Балкан во Унијата. ,,Франција смета дека на Турција не треба да и се понуди полноправно членство, туку привилегирано партнерство, рече Саркози. Инаку, Шведска која е актуелен претседавач со Унијата, го поддржува влезот на Турција, со оценка дека тоа ќе биде од корист за ЕУ.
XS
SM
MD
LG