Достапни линкови

logo-print

Генералниот секретар на ООН во посета на Мјанмар


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун пристигна во Мјанмар во мисија да ја убеди воената влада да ги ослободи политичките затворници, вклучувајќи ја и лидерката на опозицијата, нобеловката Аунг Сан Су Кји. Веднаш по неговото пристигнување во Јангон, судот за 10 ти јули го одложи судењето на Су Кји затоа што таа ги прекршила правилата на домашниот притвор во кој се ноаѓа скоро две децении.
XS
SM
MD
LG