Достапни линкови

logo-print

Јадранка Косор го добива мандатот за нов хрватски премиер


Денеска во Загреб се очекува Јадранка Косор од претседателот на Хрватска Стипе Месиќ да добие мандат за состав на новата влада на оваа земја. По ова Саборот би требало да води расправа и да го наименува новиот премиер и министрите. Хрватскиот Сабор синоќа ја прифати оставката на Иво Санадер. За неговата оставка гласаа 118 пратеници.
XS
SM
MD
LG