Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Бугарија во недела


Во недела во Бугарија се одржуваат парламентарни избори, први по зачленувањето на земјата во Европската Унија. Десноцентристичката опозиција на градоначалникот на Софија, Бојко Борисов е фаворит во однос на владејачките социјалисти на премиерот Сергеј Станишев, меѓутоа евентуалното неосвојување мнозинство ќе го направи проблематично составувањето на влада во земјата, која е сериозно погодена од светската економска криза, објавија денеска западните агенции.
XS
SM
MD
LG