Достапни линкови

logo-print

Медведев очекува од престојниот самит со Обама обновување на соработкатаРускиот претседател Дмитриј Медведев денеска изрази надеж дека престојната средба со американскиот претседател Барак Обама ќе помогне да се најдат нови начини за меѓусебна соработка. На видео изјавата објавена на сајтот на Кремљ, Медведев истакнува дека Русија е подготвена за обновување на односите со Соединетите Држави, по неколкуте години на своевидна студена војна. Москва и Вашингтон имаат посебна одговорност да се борат против меѓународниот тероризам, ширењето на нуклеарното оружје и трговијата со дрога, изјави Медведев. Обама пристигнува во Москва во понеделник.
XS
SM
MD
LG