Достапни линкови

logo-print

Билт жали поради оставката на Санадер


Шефот на шведската дипломатија Карл Билт рече дека жали поради оставката на Иво Санадер од премиерската позиција и ја поздрави неговата одлучувачка улога во приближувањето на Хрватска кон Унијата. Според неговите зборови, Санадер беше „важен глас во интеграцијата и помирувањето на Балканот“. Санадер, кој вчера поднесе оставка, беше на чело на хрватската влада од 2003 година. Под негово водство, Хрватска лани влезе во НАТО, но преговорите за членство со Европската Унија се блокирани поради граничниот спор што Хрватска го има со Словенија.
XS
SM
MD
LG