Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџат го откажа патот во Либија


Иранскиот Претседател Махмуд Ахмадинеџат го откажал престојот во Либија каде што требаше да учествува на самитот на Африканската Унија. Нема официјално објаснување за откажувањето, кое доаѓа по тензиите во земјата и надвор од неа како поседица на оспоруваните претседателски избори на 12 Јуни. Шефот на иранската полиција изјави денеска дека 20 демонстранти биле убиени во протестите, а околу 1000 лица уапсени во пост изборните насилства.
XS
SM
MD
LG