Достапни линкови

logo-print

Белорусија не прогласи мораториум врз смртната казна


Властите во Белорусија продолжија да ги игнорираат меѓународните повици за мораториум на смртната казна. Амнести Интернешенел и Хелсиншкиот Комитет јавија дека еден 30 годишен маж е осуден на смрт на 29 јуни. Советот на Европа претходно гласаше на Белорускиот Парламент да му се даде специјален статус на гостин под услов Белорусија да прогласи мораториум на смртната казна.
XS
SM
MD
LG