Достапни линкови

logo-print

Албанија во очекување на конечните резултати од изборите


Во Албанија денеска се очекуваат конечните резултати од парламентарните избори што се одржаа во неделата. Главната опозициска Социјалистичка партија на Еди Рама и владејачката Демократска партија на премиерот Сали Бериша разменија обвинувања за застрашување за време на гласањето. Западните посматрачи оценија дека и покрај некои нарушувања имало напредок во избирачкиот процес. Првичните резултати покажуваат дека во предност е Демократската партија на Бериша.
XS
SM
MD
LG