Достапни линкови

logo-print

Чеченски бунтовници го нападнале ингушетскиот Претседател


Група чеченски бунтовници ја превзеде одговорноста за атентатот на претседателот на Ингушетија Јунис Бек Јевкуров, кој беше тешко ранет во бомбашки напад. Во соопштение објавено на интернет страницата kavkazcenter.com се наведува дека атентатот го организирал бунтовничкиот батаљон Ријадус Саликхин. Групата тврди дека дејствувала под наредба на лидерот на чеченските бунтовници Доку Умаров за кој се тврдеше дека бил убиен во руска воена операција во Мај.
XS
SM
MD
LG