Достапни линкови

logo-print

ЕУ сака да ги продолжи разговорите со Иран за нуклеарната програма


Високиот претставник на Европската Унија Хавиер Солана денеска изрази надеж дека разговорите за иранската нуклеарна програма ќе продолжат и покрај немирите во Техеран по претседателските избори кои се одржаа пред речиси две недели. На неформалниот состанок на ОБСЕ кој се одржува на грчкиот остров Крф, Солана посочи дека Европската Унија би сакала брзо да ги продолжи мултилатералните разговори со Иран.
XS
SM
MD
LG