Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Албанија


Во Албанија денеска се одржуваат парламентарни избори, кои меѓународната заедница ги смета за тест на демократијата во земјата. Премиерот Сали Бериша се соочува со предизвик од главните опозиционери во земјата – Социјалистичката партија на чело со Еди Рама. На изборите учествува и партијата на Македоницте, Македонска алијанса за европска интеграцја. Претседателот на партијата и актуелен градоначалник на Пустец се надева најмалку на едно патеничко место.
XS
SM
MD
LG