Достапни линкови

logo-print

Опозицијата во Иран бара независна ревизија на изборните резултати


Поразениот ирански претседателски кандидат Мехди Кароуби побара независно тело да ги ревидира резултатите од претседателските избори кои се одржаа во земјата на 12 овој месец. Во писмо до надлежните, објавено во иранскиот весник Етемад Мели, Кароуби пишува дека независното тело кое би ги прегледувало изборните резултати треба да ги разгледа сите аспекти од одржаните избори. Опозиционерот Мир Хусеин Мусави, пак, не се согласува со ревизијата на изборните резултати и бара поништување на претседателските избори и одржување нови.
XS
SM
MD
LG