Достапни линкови

logo-print

Вашингтон ги пренаменува сретствата за Авганистан


Специјалниот пратеник на САД во Авганистан Ричард Холбрук изјави дека Вашингтон планира пренаменување на сретствата кои до сега се користеа за пронаоѓање и уништување на плантажи со афион. Наместо тоа, парите ќе се користат за стимулации на земјоделството. Холбрук, во изјава за новинската агенција „Асошиејтед Прес“, посочи дека сегашните операции за уништување на плантажите со афион ги бркаат фармерите во рацете на талибанците.
XS
SM
MD
LG