Достапни линкови

logo-print

Белград очекува објаснување од Софија за ослободувањето на Чеку


Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска изјави дека очекува објаснување од бугарските органи поради укинаувањето на притворот на поранешниот премиер на Косово Агим Чеку.,,Начинот на кој реагираше Бугарија не придонесува кон нашите добри односи,, рече Тадиќ, додавајќи дека мора да бидат процесуирани сите оние што се обвинети за воени злосторства. На Чеку, со одлука на бугарскиот суд, синоќа му беше укинат притворот и беше отфрлено барањето на Србија за екстрадиција. Тој во вторникот беше уапсен на бугарско македонската граница.
XS
SM
MD
LG