Достапни линкови

logo-print

Јолевски информира за разговорите за името во Женева


Специјалниот пратеник во разговорите за името амбасадорот Зоран Јолевски денеска ќе се сретне со претседателите на позначајните политички партии во Република Македонија за да ги информира за женевската рунда разговори. Јолевски вчера на средбата во вилата „Водно“, која ја свика претседателот Ѓорге Иванов, а на која присуствуваа и премиерот Никола Груевски и вицепремиерот Абдулаќим Адеми и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, го запозна македонскиот државен врв за текот на разговорите во Женева. Милошоски по средбата изјави дека не биле изнесени детали, бидејќи е оценето дека тоа не би било во полза на процесот“ и истакна оти позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна. Според него, нема најави за нов предлог од страна на посредникот Нимиц.
XS
SM
MD
LG