Достапни линкови

logo-print

Шведска најавува ново поглавје во обидите на Турција да влезе во ЕУ


Шведскиот премиер Фредерик Реинфелт изјави дека во текот на шведското претседавање во Европската унија, кое почнува на 1 јули, ќе се обиде да отвори ново поглавје во настојувањето на Турција да влезе во Унијата. Реинфелт оцени дека преговорите за членство со Турција се „од најголемо стратегиско значење за Европа“, но и дека тоа е едно од прашањата кое ги дели 27-те членки на Унијата.
XS
SM
MD
LG