Достапни линкови

logo-print

ФИФА бара објаснување од Фудбалскиот сојуз на Иран


Светската фудбалска федерација ФИФА побара од Фудбалскиот сојуз на Иран објаснување за наводната казна за репрезентативците што на Купот на Конфедерациите носеа зелени делови од опремата во знак на поддршка на опозицискиот лидер Хосеин Мусави. Неколку ирански фудбалери, на натпреварот со Јужна Кореја, носеа потници и ленти со зелена боја, која е симбол на опозициското движење во Иран. Според иранската полуофицијална агенција ИСНА, по натпреварот, фудбалерите Мехди Махдавикија и Али Карими се повлекле од репрезентацијата од „лични причини“. Британскиот весник Гардијан, пак, објави дека најмалку четворица репрезентативци на Иран се доживотно суспендирани од националниот тим.
XS
SM
MD
LG