Достапни линкови

logo-print

Први сили на САД за борба против компјутерски напади


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс нареди формирање на првата воена сајберспејс команда со цел да ја координира одбраната против нападите врз американските компјутерски мрежи. Според најавеното, командата би требало да профункционира до октомври годинава. До овој чекор доаѓа поради растечката американска загриженост од дигитална шпионажа и од компјутерски напади од Кина и Русија.

XS
SM
MD
LG