Достапни линкови

logo-print

Брисел ги отфрла обвинувањата на Техеран


Европската унија го отфрлила обвинувањето на иранските власти за мешање во претседателските избори во Иран. Чешкото претседателство во својот извештај вели дека сите земји членки на ЕУ се единствени во поглед на обвинувањата од страна на Техеран. Од ЕУ соопштија дека се засегнати од состојбите во Иран и ги повикаа тамошните власти кризата да ја решат со демократски дијалог. Тие ја осудија и постапката според која им се ограничува функционирањето на медиумите и новинарите. Но земјите членки на ЕУ не разговарале за можноста Иран да се казни со дипломатски санкции и со евентуално прекинување на деловните врски.
XS
SM
MD
LG