Достапни линкови

logo-print

Иран поканет на самитот Г8


Италијанскиот Министер за надворешни работи Франко Фратини изјави дека Иран има рок до попладнево да одговори на поканата за присуство на самиотот Г8 кој се одржува од четврток до сабота. Од Иран се очекува да придонесе кон стабилизирање на односите меѓу Пакистан и Авганистан. Фратини исто така испрати апел до иранските власти да ги смират тензиите во земјата кои настанаа по претседателските избори.
XS
SM
MD
LG