Достапни линкови

logo-print

Иницијатива за нови енергетски проекти во земјите од западен Балкан


Српскиот претседател Борис Тадиќ предложи покревање заедничка иницијатива за нови енергетски проекти во земјите од западен Балкан, со цел забрзување на пристапот кон Европската Унија. Во изјава за дневниот весник „Политика“ Тадиќ вели дека предлогот за заедничката иницијатива го презентирал на минатонеделниот самит на кој присуствуваа 14 централноевропски земји. Српскиот претседател смета дека земјите од Балканот се најкраткиот пат за гасовод кој ги поврзува Азија и Европа. Тадиќ апелираше до владите во регионот да вложат напори за нивните земји да станат што поатрактивни.
XS
SM
MD
LG