Достапни линкови

logo-print

ОН организира истрага за атентатот на екс - премиерот на Пакистан


Независна комисија ќе го истражува убиството на поранешниот пакистански Премиер Беназир Буто, соопштија Обединетите Нации. Буто беше убиена во 2007 година, како лидер на опозицијата. Атентатот се случи во Равалпинди, пред одржување на парламентарни избори во земјата. Комисијата ќе има за задача да спроведе истрага за убиството на Буто и да поднесе извештрај за наодите од истрагата до Советот за Безбедност на ОН и пакистанските власти.
XS
SM
MD
LG