Достапни линкови

logo-print

Нов модерен музеј на Акропол


Грција денеска ги отвора вратите на долго очекуваниот музеј на Акропол со надеж дека ова модерно стаклено здание ќе придонесе за враќање на склуптурите од Пантеон што сега се наоѓаат во Британија. Склуптурите беа пренесени во Британија пред 200 години кога Грција беше под Отоманската империја. На церемонијата во Акропол се поканети голем број познати личности од светот.

XS
SM
MD
LG