Достапни линкови

logo-print

Ќе има втор референдум во Ирска за Лисабонскиот договор


Лидерите на Европската Унија, на самитот во Брисел, го подржаа создавањето на европски систем на финансиска супервизија, како превенција од нова економска криза, но му дадоа ограничени овластувања. Постигнат е договор и за одржување втор референдум во Ирска за Лисабонскиот Договор. Инаку, вчера лидерите едногласно му дадоа подршка на Жозе Мануел Баросо за уште еден мандат како претседател на Европската Комисија.
XS
SM
MD
LG