Достапни линкови

logo-print

Европските млекари со блокади бараат повисока цена на млекото


Европските млекопроизводители со стотици трактори вчера протестираа во Брисел поради падот на цената на млекото, додека се одржуваше самитот на лидерите на ЕУ. На протестот имало 2.000 луѓе од Германија, Франција, Белгија, Холандија и Швајцарија. Бриселските улици биле запоседнати со 700 до 1.000 трактори што создало големи застои во сообраќајот на авопатиштата околу белгиската престолнина. Млекопроизводителите кои се погодени од економската криза, веќе подолго време бараат зголемување на цената на млекото.
XS
SM
MD
LG