Достапни линкови

logo-print

Сомнителна смрт на поранешен министер во Таџикистан


Властите во Таџикистан соопштија дека поранешниот министер за надворешни работи се самоубил со пиштол кога полицајци се обиделе да го уапсат во неговиот дом во Душанбе вчеравечер. Роднините на починатиот Махмаџанар Солихов, од друга страна, во изјава за Радио Слободна Европа, велат дека полицајците го убиле поранешниот мнинистер. Солихов беше обвинет за злоупотреба на службената должност во 2008 година.
XS
SM
MD
LG