Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност ја пофали улогата на УНМИК


Земјите членки на Советот за безбедност на ОН на седницата посветена на Косово, ја пофалиле улогата која ја има мисијата на ОН- УНМИК за безбедноста на земјата. Тие ги поздравиле напорите на мисијата за враќањето на раселените лица, но укажале на тоа дека сепак бројот на повратниците е мал.Членовите изразиле загриженост поради тензиите присутни на северот од Косово. Иако косовските власти побараа мисијата на УНМИК да се укине, според рускиот амбасадор, сеуште не е дојдено време за тоа.
XS
SM
MD
LG