Достапни линкови

logo-print

Нов пакет мерки за спас на американската економија


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе го обелодени новиот пакет мерки за спас на САД од финансиската криза. Неофицијално, една од мерките предлага затворање на едно и отворање на неколку други регулаторни тела кои ќе ја надгледуваат работата на американските банки и друштвата за управување со фондови. Неименуван владин службеник посочил дека дел од мерките се фокусираат на спречување на каскадниот ефект, со што банкротот на една поголема компанија нема да предизвика макроекономска дестабилизација.
XS
SM
MD
LG