Достапни линкови

logo-print

Советот за Безбедност денеска за Косово


Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе го разгледа најновиот извештај на генералниот секретар Бан Ки Мун за ситуацијата на Косово. Предвидено е обраќање на шефот на УНМИК Ламберто Заниер. Инаку, во извештајот се оценува дека безбедносната ситуација на Косово е релативно мирна и покрај загриженоста од инцидентите во северно Косово и барањата на властите на Приштина за повлекување на УНМИК.
XS
SM
MD
LG