Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на земји што не работат против трговијата со луѓе


САД во вчера објавениот извештај го проширија списокот на земји кои не работат доволно во борбата против трговијата со луѓе, на преку 50 држави, кои поради тоа можат да се соочат со санкции. Во годишниот извештај на Стејт Департментот, прв по доаѓањето на власт на претседателот Барак Обама, 52 земји, главно од Африка, Азија и од Блискиот исток, се ставени на списокот на држави за следење, што е значително зголемување во однос на 40 земји, колку што беа во минатата година.
XS
SM
MD
LG