Достапни линкови

logo-print

Први локални избори во Косово


Претседателот на Косово Фатмир Сејдиу денеска ги најави првите локални избори во земјата, кои ќе се одржат во ноември годинава. Сејдиу додаде дека во Косово ќе се формираат и пет општини со мнозинско српско население. Србија, од друга страна, го одби меѓународниот план за формирање посебни српски општини во земјата. За сега не се знае дали во Косово ќе се гласа.
XS
SM
MD
LG