Достапни линкови

logo-print

Мусави ги повика иранците да не учествуваат на закажаниот протест


Поразениот ирански претседателски кандидат Мир Хусеин Мусави испрати апел до своите подржувачи да не учествуваат во планираниот протест во Техеран, со цел, како што рече, „да се заштитат животи“. Во изминативе три дена илјадници приврзаници на опозицијата протестираа на улиците на Техеран, оспорувајки ги резултатите од претседателските избори на кои Махмуд Ахмадинеџад доби втор претседателски мандат. Лидерите на Русија, Кина и на други централноевропски земји му ја честитаа победата на Ахмадинеџад кој денеска е во Русија. Во меѓувреме, иранските власти и понатаму ги спречуваат странските медиуми да известуваат за протестите во земјата.
XS
SM
MD
LG