Достапни линкови

logo-print

Почна предизборната кампања во Авганистан


Денеска е прв ден од предизборната кампања во Авганистан. Претседателските избори се закажани на 20 август. Актуелниот претседател Хамид Карзаи се кандидира за втор петгодишен претседателски мандат. Во претседателската трка учествуваат 41 кандидат. Специјалниот пратеник на Обединетите Нации во земјата Каи Еиде изрази надеж за одржување фер и демократска кампања, без заплашување, закани и насилства.
XS
SM
MD
LG