Достапни линкови

logo-print

Посматрачите ја напуштаат Грузија


Денеска официјално заврши мисијата на Обединетите Нации по руското вето во Советот за безбедност за продолжување на 16 годишната мисија. Со тоа заврши работата на 150 те воени посматрачи кои го набљудуваа прекинот на огнот меѓу Грузија и сепаратистичка Абхазија. Според рускиот амбасадор во Светската Организација Виталиј Чуркин, нацрт резолуцијата ја игнорирала руската одлука за признавање на независноста на Абхазија и другиот регион Јужна Осетија.
XS
SM
MD
LG