Достапни линкови

logo-print

Македонија ќе се задолжи кај Светска Банка


Македонија побара заем од Светска банка од 40 милиони американски долари, потврди Министерот за финансии Трајко Славески. Toj истакна дека првичните преговори почнале во април годинава на Пролетните средби, изразувајки надеж дека наесен ќе биде одобрен аранжманот. Министерот не ја отфрли можноста до крајот на годината да се побара и склучување аранжман со ММФ.
XS
SM
MD
LG