Достапни линкови

logo-print

Трупите на САД се повлекуваат од Киргистан


Новиот командант на воената база во Киргистан изјави дека установата ќе се затвори во средината на Август годинава, по барање на киргистанската влада. Командантот Кристофер Бенце изјави дека уште денеска во базата во Манас се стопираат одредени активности. Базата беше отворена за подршка на операциите во Авганистан. Владата на Кригистан во фебруари годинава им даде рок на американските трупи да се повлечат од земјата за шест месеци.
XS
SM
MD
LG