Достапни линкови

logo-print

Кинеска компанија ќе го купи брендот Хамер од Џенерал Моторс


Кинеската компанија за производство на тешка машинерија „Тенгзхонг“ најверојатно ќе го превземе брендот „Хамер“ на банкротираниот „Џенерал Моторс“. Како што се ближи датумот за финализирање на купопродажниот договор, од „Тенгзхонг“ уверуваат дека нема да го префрлат производството на возилата марка „Хамер“ во Кина. Според неофицијални информации, кинескиот инвеститор ќе плати помалку од 500 милиони американски долари за американскиот бренд.
XS
SM
MD
LG