Достапни линкови

logo-print

Упасени лидерите на реформистите во Иран


Властите во Иран уапсиле десетмина лидери на реформистички групи кои викендов протестираат во главниот град Техеран, пренесуваат новинските агенции. Протестите започнаа по објавувањето на резултатите од претседателските избори, на кои победи Махмуд Ахмадинеџад. Приврзаниците на противкандидатот Мир Хусеин Моусави се бунат против официјалните резултати според кои Ахмасинеџад доби повеќе од половина од гласовите. Претставници од иранското судство, пак, велат дека лидерите на реформистичките групи не биле уапсени, туку биле повикани на разговор при што биле предупредени да престанат со насилствата.
XS
SM
MD
LG