Достапни линкови

logo-print

Врховниот лидер на Иран побара подршка на изборните резултати


Врховниот лидер на Иран Ајатолах Али Каменеи ги повика иранците да ја подржат победата на Махмуд Ахмадинеџад на вчерашните избори. Каменеи додаде дека излезеноста од 80 отсто на изборите, или вкупно регистрираните 24 милиони гласачи е гарант за напредокот на земјата. Согласно официјалните податоци, Ахмадинеџад доби речиси 63 отсто од гласовите. Неговиот противкандидат Мир Хосеин Мусави, кој официјално освои речиси 34 отсто од гласовите, ги оспорува резултатите од гласањето.
XS
SM
MD
LG