Достапни линкови

logo-print

Протести во Иран


Илјадници луѓе излегоа на улиците на Техеран во знак на протест на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран. Приврзаниците на противкандидатот на Ахмадинејџад, Мир Хосеин Мусави кој со освоени 9,3 милиони гласови гласови ги изгуби изборите, се бунат на изборни нерегуларности, барајки повторување на изборите. Инаку, Ахмадинеџад доби втор четиригодишен претседателски мандат, освојувајки 18,8 милиони гласови.
XS
SM
MD
LG