Достапни линкови

logo-print

Во Белград примени акредитивите на новиот македонски амбасадор


Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска ги прими акредитивите на новиот амбасадор на Македонија во Белград Љубиша Георгиевски, соопштено е од кабинетот на српскиот претседател. Македонија од октомври лани немаше свој амбасадор во Белград, бидејќи претходниот Александар Василевски беше прогласен за ,,персона нон грата,, поради одлуката на официјално Скопје да ја признае независноста на Косово.
XS
SM
MD
LG