Достапни линкови

logo-print

Гадафи ја критикува американската инвазија во Ирак


Претседателот на Либија Моамер ел Гадафи ги обвини САД дека им го предале Ирак на Ал Каеда, со тоа што го елиминираа поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин. Гадафи при неговата посета на Рим, изјави дека Хусеин ги спречувал терористите да влезат во неговата земја, но Америка со инвазијата на Ирак, само им ги отворила вратите на припадниците на Ал Каеда. Либискиот претседател исто така изјави дека нема некоја битна разлика меѓу акциите на Американците и оние на Бин Ладен. Инаку, на посетата на Гадафи на Римскиот Сенат се спротивставија бројни пратеници, а и студентите протестираа против неговата посета на Универзитетот во Рим.
XS
SM
MD
LG