Достапни линкови

logo-print

Прогласена пандемија на свински грип


Светската здравствена организација прогласи пандемија на свинскиот грип. Организацијата го крена нивото на опасност на највисок шести степен на денешниот итен состанок во Женева. Заразата се шири и во земјите во Југоисточна Европа. Нови случаи на заразени со грипот тип А вчера беа регистрирани во Романија и Грција а Црногорските власти од денеска воведоа засилена санитарна контрола на сите гранични премини.
XS
SM
MD
LG