Достапни линкови

logo-print

Франција на чело со НАТО по 40 години


Франција се враќа на чело со НАТО во четврток, превземајки контрола на Комитетот за одбрамбено планирање по 40 години. На состанокот во Алијансата во четврток ќе се вклучат и новите членки на алијансата Албанија и Хрватска. Франција е еден од основачите на Северноатланската Алијанса и отсекогаш била земја членка, но во 1966 година тогашниот француски Претседател Чарлс де Гол ја повлече земјата од интегрираната команда на Алијансата, поради наводното доминирање на САД.
XS
SM
MD
LG