Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ги продава девизните резерви во САД


Руските власти соопштија дека ќе ги продаваат девизните резерви во САД. Русија чува 30 отсто или околу 402 милјарди американски долари девизни резерви во Америка. Вицегувернерот на руската Централна банка Алексеј Улјукајев изјави дека земјата планира да откупи записи од Меѓународниот Монетарен Фонд и да ги зголеми влоговите во форма на банкарски депозити. Руските власти претходно пројавија интерес за записите на ММФ во вредност од околу 10 милјарди американски долари.
XS
SM
MD
LG